K&N adapters allow for even more air filter applications.
K&N adapters allow for even more air filter applications.
K&N adapters allow for even more air filter applications.
- Engineered for performance
- Allow for more filter applications
- Backed by K&N warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 21512-1 |
| ASIN | B004QRX5HI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Clamps Included | No Clamps Included |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Natural |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gaskets Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917400000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Plastic |
| Material Used | Glass Fiber reinforced Nylon |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 2.25 in (57 mm), 2.250 in. (57mm) |
| Product Box Length | 5.94 in (151 mm), 5.940 in. (151mm) |
| Product Box Width | 5.94 in (151 mm), 5.940 in. (151 mm) |
| Product Style | Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Spacer Type | 4-Barrel Open |
| Thickness | 2.219 in (56 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 70024844263055 |