The K&N Airforce pre-cleaner is a specially designed foam filter wrap made to extend the service interval of a K&N air filter when used in very dusty conditions. Red colored pre-cleaners are oiled while gray colored pre-chargers are not.
The K&N Airforce Pre-Cleaner is a specially designed foam filter wrap made to extend the service interval of your K&N air filter when used in very dusty conditions. The Airforce Pre-Cleaner is designed to be cleaned with K&N Cleaner or soap & water. Red colored Airforce pre-cleaners are oiled with K&N air filter oil after they are cleaned. They are made from large, open cell foam. Gray colored Airforce pre-cleaners do not use oil. They have smaller foam cells.
The K&N Airforce Pre-Cleaner is a specially designed foam filter wrap made to extend the service interval of your K&N air filter when used in very dusty conditions. The Airforce Pre-Cleaner is designed to be cleaned with K&N Cleaner or soap & water. Red colored Airforce pre-cleaners are oiled with K&N air filter oil after they are cleaned. They are made from large, open cell foam. Gray colored Airforce pre-cleaners do not use oil. They have smaller foam cells.
- Extends service interval of your filter in very dusty conditions
- Large open cell foam construction stops 90% of dirt with very low air restriction
- Cleanable with K&N Filter Cleaner or soap and water
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | 25-0810 |
| ASIN | B00062YI0U |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Closed Top | No |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter (in.) | 6.000 in. / 5.000 in. |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 9 in (229 mm) |
| Height (in.) | 9.00 in. (229mm) |
| Item Height | 9.000 in. (229mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Foam |
| Material Used | Foam |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Airforce Pre-Cleaner Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm), 8.500 in. (216mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm), 8.500 in. (216mm) |
| Product Box Width | 2 in (51 mm), 2.000 in. (51mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Tapered |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Top Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| Wrap Type | Airforce Pre-Cleaner |
| GTIN | 00024844012760 |