This K&N Racing Air Filter is made with 2 layers of cotton. It was designed to provide even lower air restriction than our replacement air filters for street vehicles. K&N racing air filters are washable and reusable.
This K&N racing air filter is made with 2 layers of cotton and does not come oiled. It was designed to provide even lower air restriction than our replacement air filters for street vehicles. K&N racing air filters are washable and reusable and come with a one year limited warranty.
This K&N racing air filter is made with 2 layers of cotton and does not come oiled. It was designed to provide even lower air restriction than our replacement air filters for street vehicles. K&N racing air filters are washable and reusable and come with a one year limited warranty.
- Designed for racing applications
- Washable and reusable lifetime air filter
- Dual cotton layers
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Large End Diameter | 11 in (279 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | 28-4235 |
| ASIN | B00FC9V4I6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Diameter | 11 in (279 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 7 |
| Diameter Outside (in.) | 11 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.375 in (162 mm) |
| Height (in.) | 6.375 in. (162mm) |
| Inside Diameter | 7.000 in. |
| Item Height | 6.375 in. (162mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 11 in (279 mm) |
| Outside Width | 11 in (279 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.4 in (188 mm), 7.400 in. (188mm) |
| Product Box Length | 12.5 in (318 mm), 12.500 in. (318mm) |
| Product Box Width | 12.3 in (312 mm), 12.300 in. (312mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Style | Round |
| Top Inside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00024844339867 |