The 33-2238 provides superior filtration protecting your equipment's engine to insure it will last a long time. This K&N air filter can be cleaned and used again and again and will last the life of your small engine.
The K&N 33-2238 is a synthetic oil-free replacement air filter manufactured to provide exceptional filtration to your small engine or light industrial equipment. This air filter reduces restriction allowing the engine to breathe more efficiently. It is reusable, so it can be washed with K&N synthetic air filter cleaner then reinstalled to use again and again. The K&N 33-2238 air filter fits some Craftsman lawnmowers with 6.5 HP engines, some Honda and Briggs & Stratton engines and other small engine applications.
The K&N 33-2238 is a synthetic oil-free replacement air filter manufactured to provide exceptional filtration to your small engine or light industrial equipment. This air filter reduces restriction allowing the engine to breathe more efficiently. It is reusable, so it can be washed with K&N synthetic air filter cleaner then reinstalled to use again and again. The K&N 33-2238 air filter fits some Craftsman lawnmowers with 6.5 HP engines, some Honda and Briggs & Stratton engines and other small engine applications.
- Superior filtration protects the engine
- Can be cleaned and used again
- Cleanable with K&N Filter Cleaner
- Lifetime Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | 33-2238 |
| ASIN | B000E5S38C |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.625 in (16 mm) |
| Height (in.) | 0.625 in. (16 mm) |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 0.625 in. (16mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Length | 5.188 in (132 mm), 5.188 in. (132mm) |
| Outside Width | 4.438 in (113 mm), 4.438 in. (113mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.5 in (267 mm), 10.500 in. (267mm) |
| Product Box Length | 8 in (203 mm), 8.000 in. (203mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm), 1.750 in. (44 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Panel |
| Small Eng Footnote 1 | For 3-5 HP Horiz., 3.5-6 HP (12 CID) Quant., & 6 HP (13) CID Vert. Engines |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| Width | 4.438 in. |
| Width (in.) | 4.438 |
| GTIN | 10024844108309 |